12 rušňom radu 361 pribudol Európsky systém riadenia vlakov (ETCS)
- Vďaka ETCS vo vozidlách bude doprava ešte bezpečnejšia
- Modernizované rušne sú nasadzované na vlaky z Bratislavy po Žilinu
- Rušne 361 na ramene Bratislava – Žilina môžu dosiahnuť 160 km/h rýchlosť
BRATISLAVA – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pokračuje v modernizácii vozového parku a zvyšovaní bezpečnosti železničnej dopravy. Počas júna prebieha aktivácia Európskeho systému riadenia vlakov – takzvaného systému ETCS (European Train Control System) do 12 rušňov radu 361, vyrobených v rokoch 2011 až 2017. Tieto modernizované rušne sú postupne nasadzované do prevádzky na trati Bratislava – Trnava – Trenčín – Žilina, kde je systém ETCS správcom železničnej infraštruktúry Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR) vybudovaný.
„Stratégia vedenia Železničnej spoločnosti Slovensko má štyri základné piliere zamerané na rozvoj zamestnancov, modernizáciu služieb, obnovu vozidlového parku a stabilizáciu financií. Pri obnove vozidlového parku nejde len o nákup nových vlakov, ale aj o zavádzanie dôležitých moderných technológií. Implementácia ETCS do našich vozidiel je podstatným krokom pre zvýšenie bezpečnosti a efektivity našich vlakových spojov. Aj to nám umožní poskytnúť našim cestujúcim ešte vyššiu úroveň komfortu, rýchlosti a bezpečnosti, teda lepšie služby. Neodmysliteľne ide aj o zvýšenie bezpečnosti rušňovodičov a ďalšieho vlakového personálu. Inštalácia systému ETCS do rušňov bola realizovaná aj s využitím finančných prostriedkov zo zdrojov EÚ v celkovom objeme viac ako 6,5 mil. €. Tieto vozidlá budú nasadzované na traťové úseky s ETCS, čo sa prejaví zvýšením úrovne poskytovaných služieb, predovšetkým vo forme zvýšenia bezpečnosti a rýchlosti spojov,“ uviedol Peter Helexa, generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko.
ETCS ako jeden z najmodernejších vlakových zabezpečovacích systémov prináša do vlakovej prevádzky tieto výhody:
- Zvýšená bezpečnosť: ETCS minimalizuje riziko ľudskej chyby tým, že automaticky riadi rýchlosť vlaku a dodržiavanie signálnych pokynov, čím výrazne znižuje pravdepodobnosť nehôd.
- Interoperabilita: ETCS je aktuálne jednou z podmienok pre cezhraničnú prevádzku v diaľkovej doprave, ktorá zjednodušuje medzinárodnú železničnú dopravu a podporuje európsku integráciu.
- Efektivita prevádzky: ETCS umožňuje optimalizáciu trasy a rýchlosť do 160 km/h na tratiach vybavených ETCS, čo vedie k plynulejšej a efektívnejšej prevádzke a znižuje meškania.
Železničná spoločnosť Slovensko má európsky zabezpečovací systém (ETCS) nainštalovaný doteraz v 77 vozidlách vrátane 10 prenajatých rušňov 383 Vectron. Navyše všetky jednotky a rušne obstarávané od tohto roku musia mať systém ETCS už nainštalovaný ako súčasť dodávky.
„Systém ETCS je nadstavbou k zodpovednosti rušňovodiča, ktorá mu umožňuje riadiť vlak rýchlosťou vyššou ako 120 km/h. Tento systém zvyšuje bezpečnosť tým, že vie automaticky riadiť rýchlosť vlaku a dodržiavanie signálov, čím minimalizuje riziko nehôd. Kvalitné školenie rušňovodičov je kľúčové pre efektívne využívanie ETCS a u nás prebieha na trase Bratislava – Trnava – Trenčín – Žilina. Po školeniach a úspešných overovacích jazdách je všetkých 12 rušňov radu 361.106 už v plnej prevádzke. Zabezpečili sme, že vozidlá aj personál sú plne pripravení prispieť k efektívnejšej, plynulejšej a bezpečnej železničnej doprave,” uviedol Karol Henzély zo Železničnej spoločnosti Slovensko.
Po aktivovaní systému ETCS na modernizovaných rušňoch radu 361 môžu jazdiť rýchlosťou až 160 km/h na trase Bratislava – Žilina. Cestujúci sa tak môžu tešiť na rýchlejšie vlakové spojenia.
V súčasnosti je systém ETCS na Slovensku nainštalovaný na tratiach od Bratislavy-Rače až po Žilinu a medzi Žilinou a Čadcou. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), ktoré sú manažérom železničnej infraštruktúry, plánujú rozšíriť tento systém na hlavné prepravné trasy na Slovensku.
ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).
ZSSK realizuje priemerne 1 723 vlakov denne, z toho 8 IC vlakov, 273 ostatných diaľkových vlakov a 1 442 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje v 705 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2 840 kilometroch tratí na Slovensku.