BRATISLAVA – Chceli by ste vedieť, čo všetko sa skrýva za prevádzkou rušňov? Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vám ponúka jedinečnú príležitosť preskúmať kľúčové zázemie železničnej prevádzky – rušňové depo Bratislava – hlavné, ktoré sa nachádza na adrese Tupého 4. V sobotu 26. apríla 2025 od 9:00 do 17:00 si môžete prezrieť moderné stroje z prevádzky, ako aj historické stroje železničných spolkov. Stretnite sa s odborníkmi z praxe a zistíte viac o pracovných príležitostiach v ZSSK. Vítaní sú všetci – deti, partneri i priatelia železnice. Kyvadlová doprava bude premávať medzi bratislavskou hlavnou stanicou a rušňovým depom v pravidelných intervaloch. Vstup na podujatie je voľný.
Okrem zaujímavých atrakcií, ako je možnosť viezť sa na stanovišti rušňovodiča či navštíviť prezentačnú točňu, si návštevníci môžu vychutnať aj občerstvenie v reštauračnom vozni a obohatiť si program prehliadkou vystavených rušňov, napríklad parná mašina Mazutka či stroje typu T478.1201, 810.160, 750.182 i modernejšie rušne typu 383, 381 a ďalšie.
V rámci podujatia sa uskutoční aj náborová akcia, kde môžete odovzdať svoj životopis a zúčastniť sa pracovného pohovoru priamo na mieste. Železničná spoločnosť Slovensko hľadá kľúčových ľudí na rôzne prevádzkové pozície – od profesie rušňovodič až po vlakvedúcich, elektromechanikov, zámočníkov či mechanikov. Národný dopravca podčiarkuje význam profesií v železničnej doprave v rámci kampane „Držíme Slovensko v pohybe“.
„Teší nás, že môžeme verejnosti ukázať, ako funguje naše rušňové depo a akú dôležitú úlohu v ňom zohrávajú naši kolegovia. Deň otvorených dverí je skvelou príležitosťou nazrieť do zákulisia železničnej prevádzky, porozprávať sa s odborníkmi a dozvedieť sa viac o možnostiach práce, rastu a rozvoja v ZSSK. Ako národný dopravca ponúkame stabilné pracovné prostredie, férové finančné ohodnotenie a podporujeme profesionálny rozvoj každého zamestnanca – bez ohľadu na jeho pozíciu,“ hovorí generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa.
Náborová časť akcie je zameraná na predstavenie pracovných pozícií a ponúkaných benefitov vrátane náborových príspevkov až do výšky 4 000 eur, príspevkov na bývanie či do 3. dôchodkového piliera. Medzi ďalšie výhody patria režijné preukazy na cestovanie vlakmi ZSSK po Slovensku a Česku a po roku aj zľavy v zahraničí.
Na podujatí sa predstavia aj železničiarske spolky, konkrétne Svet železníc, Albatros klub, Klub priateľov histórie železničnej dopravy a Spolok Výhrevne Vrútky. Návštevníci sa budú môcť porozprávať s priateľmi a nadšencami železnice o ich práci a zistiť, ako sa k týmto spolkom pridať a podieľať sa na uchovávaní železničného dedičstva.
Pozrite si našu originálnu videopozvánku priamo z depa. V prílohe č. 2 nájdete aj mapku rušňového depa počas podujatia dňa otvorených dverí, ako aj časy odchodov a príchodov kyvadlovej dopravy. Presné odchody kyvadlovej dopravy z hlavnej stanice sa budú zobrazovať na svetelnej tabuli odchodov.
Deň otvorených dverí v rušňovom depe Bratislava – hlavné ponúka výnimočnú príležitosť nahliadnuť do zákulisia železničnej dopravy nielen pre rodiny s deťmi či nadšencov železníc, ale aj pre tých, ktorí zvažujú kariéru v tejto oblasti. Nenechajte si ujsť šancu spoznať jedinečný svet železnice a priblížiť sa tak k práci odborníkov, ktorí “Držia Slovensko v pohybe”!
Plagát – Deň otvorených dverí v Rušňovom depe Bratislava-hlavné
Mapa Dňa otvorených dverí v Rušňovom depe Bratislava-hlavné a časy odchodov a príchodov kyvadlovej dopravy
ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).
ZSSK realizuje priemerne denne 1 818 vlakov, z toho v diaľkovej doprave 428 vlakov a v prímestskej a regionálnej doprave 1 390 vlakov. Zastavuje v 705 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2 872 kilometroch tratí na Slovensku.