Výstava fotografií A. Dubčeka najazdila vo vlakoch ZSSK viac ako 194-tisíc kilometrov

21. 12. 2018

  • Výsledkom spolupráce ZSSK a TASR bola putovná výstava fotografií A. Dubčeka
  • Vystavené fotografie si cestujúci vo vlakoch mohli prezrieť v termíne 14. 8. – 30. 11. 2018

BRATISLAVA – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) pripravili spoločný projekt s názvom Alexander Dubček medzi svojimi. Putovná výstava fotografií vznikla pri príležitosti 50. výročia Pražskej jari a verejnosti sa snažila priblížiť fotografie súvisiace s rokom 1968 a jej vedúceho predstaviteľa, ktorý bol v 60. rokoch 20. storočia symbolom ľudskosti.
„TASR výstavou odkryla bohatstvo svojich archívov. Výstava dokázala osloviť úplne nové a netradičné publikum, keďže cestovala za svojimi divákmi. Fotografie o Alexandrovi Dubčekovi sa tak dostali tam, kde sa aj Alexander Dubček cítil najlepšie – medzi obyčajných ľudí,” skonštatoval generálny riaditeľ TASR Vladimír Puchala.
Spolu 22 unikátnych čiernobielych dobových fotografií z archívu TASR bolo inštalovaných v elektrickej poschodovej jednotke, ktorá jazdila v oblasti Košíc, v poschodovej jednotke Push-Pull, ktorá jazdila v oblasti Bratislavy, a vo veľkopriestorovom vozni premávajúcom medzi hlavným mestom a metropolou východu.
„Fotografie najazdili vo vlakoch národného dopravcu celkovo 194 314 kilometrov, pričom sa vo videách zobrazili 13 929-krát. Som rád, že môžem skonštatovať, že ani jedna fotografia nebola v našich vlakoch poškodená ani popísaná. Svedčí to teda aj o novej kultúre Slovákov a úspechu našej kampane #slusnevlakom, ktorá cieli na slušné správanie sa vo vlaku,“ uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.
Alexander Dubček (1921 – 1992) bol slovenský politik, štátnik a vrcholný predstaviteľ Pražskej jari. Práve v súvislosti s obrodným procesom Československa je z historického hľadiska Dubček vnímaný ako najpozitívnejšia slovenská osobnosť tohto obdobia. Stal sa symbolom Pražskej jari a je nezmazateľne spätý s udalosťami roka ´68. Alexander Dubček zastával funkciu prvého tajomníka ÚV KSČ a presadzoval politiku „socializmu s ľudskou tvárou“. Avšak reformný proces, snažiaci sa o demokratizáciu komunistického režimu v Československu, bol ukončený inváziou vojsk Varšavskej zmluvy a na čele s Gustávom Husákom bola zavedená tzv. normalizácia.        

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.
odbor komunikácie

Rožňavská 1 | 832 72 Bratislava 3 | Slovenská republika
tel.: +421220297015 | mobil: +421904875396
e-mail: 
hovorca@slovakrail.sk | kovac.tomas@slovakrail.sk

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).  

ZSSK od 9. decembra 2018 realizuje priemerne 1515 vlakov denne, z toho 225 diaľkových vlakov a 1290 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje v 713 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2909 kilometroch tratí na Slovensku. 

Skip to content