Spoločný lístok pre vlaky a autobusy. ZSSK plánuje byť súčasťou integrovanej dopravy aj v Banskobystrickom kraji

09. 01. 2025

Bratislava – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa stáva súčasťou kľúčovej iniciatívy na zlepšenie verejnej dopravy v Banskobystrickom kraji. Spoločne s Organizátorom Integrovaného dopravného systému Banskobystrického kraja (IDS BBSK) pripravuje Memorandum o spolupráci. Začlenenie železničnej dopravy do integrovaného systému v regióne by sa malo uskutočniť už v priebehu roka 2025. Memorandum predstavuje pre partnerov deklaráciu aktívneho prístupu a rozvoja spolupráce pri tvorbe integrovaného systému a riešenia prípadných mimoriadnych situácií ešte pred spustením integrácie.

Uznávanie cestovných dokladov ešte pred vstupom železníc do systému

Memorandum zdôrazňuje, že obe strany budú spolupracovať na spustení integrácie dopravcov v kraji. Cieľom je dosiahnuť efektívne prepojenie a fungovanie verejnej dopravy pre všetkých obyvateľov. Jedným z hlavných bodov dokumentu je aktívny prístup partnerov a garancia potrebných technologických a administratívnych úkonov tak, aby mohol byť integrovaný systém spustený už v priebehu roka 2025. Dokument zároveň definuje možnosti, ako uznávať cestovné doklady IDS BBSK vo vlakoch ZSSK ešte pred oficiálnym rozšírením integrovaného dopravného systému o Železničnú spoločnosť Slovensko, a to najmä pri mimoriadnych situáciách. Takáto situácia nastala napríklad nedávno, keď bol pre havarijný stav uzavretý most na ceste R1 medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, čo presunulo veľkú časť cestujúcich z autobusov do vlakov. Vďaka tejto dohode bude možné v podobných prípadoch urýchlene nájsť spoločné riešenie, pri ktorom budú môcť cestujúci využívať svoje zakúpené lístky na integrovanú dopravu aj vo vlakoch ZSSK bez nutnosti ďalších výdavkov.

Štátna tajomníčka Ministerstva dopravy SR Denisa Žiláková zdôraznila význam integrácie: „Integrovaná doprava je kľúčovým prvkom našej stratégie pre udržateľný rozvoj regiónov, pretože prepojenie vlakov a autobusov prináša ekologickejší a efektívnejší spôsob cestovania. Vďaka spolupráci s partnermi, ako sú ZSSK a IDS BBSK, dokážeme napĺňať naše ciele a prinášať konkrétne riešenia, ktoré zlepšujú každodenný život obyvateľov. Dôležitú úlohu pri modernizácii verejnej dopravy a zvyšovaní jej kvality zohrávajú aj Eurofondy.“

Generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa zdôraznil význam rozvoja integrovaných systémov: „Naše zapojenie do integrovaných dopravných systémov v Bratislavskom a Žilinskom kraji jasne ukazuje, aké výhody prináša prepojenie rôznych druhov dopravy. Cestujúci oceňujú možnosť pohodlne kombinovať vlaky, autobusy a mestskú dopravu s jedným lístkom. Naším cieľom je rozšíriť tieto benefity aj do Banskobystrického kraja, aby sme umožnili ešte väčšiemu počtu ľudí využívať ekologickú a efektívnu verejnú dopravu.“

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter uviedol: „Železničná doprava má vytvoriť kostrovú sieť dopravného systému v našom kraji – hovoria o tom všetky strategické dokumenty, ktoré sa venujú téme dopravy a dopravnej obslužnosti. Náš Organizátor IDS BBSK aktívne rokuje so ZSSK o téme integrácie našich regionálnych autobusov a vlakov, ku ktorej by mohlo prísť už v priebehu tohto roka. Verím, že spolupráca so ZSSK bude prínosom pre všetkých cestujúcich v našom kraji.“

IDS v iných regiónoch

ZSSK je už niekoľko rokov súčasťou Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Pozitívne skúsenosti cestujúcich s integrovanou verejnou dopravou, ako aj vzájomná spolupráca ZSSK s koordinátormi IDS pri prepájaní dopravy a zvyšovaní nadväznosti spojení, tvoria pevnú základňu pre ďalší rozvoj a rozšírenie spolupráce do nových regiónov. V súčasnosti sa pripravuje zapojenie ZSSK do spoločného integrovaného dopravného systému v Košickom a Prešovskom kraji, ako aj v Banskobystrickom kraji. V nasledujúcich rokoch očakávame rozširovanie integrácie aj v ostatných krajoch.

ZSSK zastavuje v Banskobystrickom samosprávnom kraji v 143 staniciach, resp. zastávkach

ZSSK zastavuje v Banskobystrickom samosprávnom kraji v 143 staniciach, resp. zastávkach


ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).

ZSSK realizuje priemerne denne 1 818 vlakov, z toho v diaľkovej doprave 428 vlakov a v prímestskej a regionálnej doprave 1 390 vlakov. Zastavuje v 705 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2 872 kilometroch tratí na Slovensku.

Skip to content