Od súmraku do Splitu: Dovolenka k moru už vo vlaku

30. 04. 2025

BRATISLAVA – Dnes popoludní odcestujú prví cestujúci sezóny na svoju letnú dovolenku – nie však autom či lietadlom, ale pohodlne, bezpečne a ekologicky vlakom z Bratislavy priamo k Jadranu. Nočný spoj z Bratislavy-Nového Mesta* do chorvátskeho Splitu, ktorý v spolupráci s rakúskym dopravcom ÖBB vypravuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ponúka jedinečnú možnosť začať oddych už počas cesty – v lôžkovom, ležadlovom či klasickom vozni so sprievodným občerstvením a bez stresu z dlhého šoférovania. Vlak vyráža dnes 30. apríla o 17:00, pričom vo Viedni sa k súprave pripoja aj autovozne, ktoré umožnia cestujúcim prepraviť si aj vlastné vozidlo.

„Už prvý vlak tejto sezóny do Splitu je takmer vypredaný, čo potvrdzuje, že tento produkt si našiel svoje pevné miesto v dovolenkových plánoch mnohých ľudí. Od súmraku do Splitu, popoludní na Slovensku do vlaku nastúpite a ráno ste pri Jadrane. Dovolenka má byť o oddychu, nie o vyčerpávajúcej ceste, a tento nočný vlak je ideálnym riešením pre každého, kto si chce začať užívať prázdniny ešte pred príchodom k moru. Obsadenosť všetkých vlakov do a zo Splitu je už teraz na začiatku sezóny približne 44 %, čo je takmer polovica, uviedol generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko, Peter Helexa.

Dovolenka sa začína hneď po nástupe do vlaku

Po vystúpení z vlaku sa cestujúci ocitnú priamo v srdci Splitu – železničná stanica leží len pár krokov od prístavu, historického centra aj pláže. Palmová promenáda Riva, Diokleciánov palác či úzke uličky starého mesta sú tak doslova na dosah. Split je zároveň výborným východiskovým bodom na spoznávanie celého dalmatínskeho pobrežia.

Tento rok pôjde vlak do/zo Splitu celkom 144-krát. Pričom o obľube tohto spojenia svedčí aj aktuálny záujem – už teraz má vlak do/zo Splitu na celé leto rezervovaných 13 377 cestujúcich z celkovej kapacity vyše 30-tisíc miest dokopy vo všetkých vlakoch, čo je jasným dôkazom, že ľudia chcú dovolenkovať komfortne a bez stresu.

Zaujímavosťou je, že počas uplynulej sezóny využilo túto linku 16 356 cestujúcich, ktorí si so sebou nechali prepraviť 2 078 vozidiel.

Cesta ako zážitok

Cestujúci majú na výber klimatizované lôžkové, ležadlové a kupé vozne 2. triedy. Malé občerstvenie je zahrnuté v cene lôžkového a ležadlového lístka. Novinkou tejto sezóny je možnosť zvoliť si pri rezervácii lôžkového vozňa výlučne ženský alebo zmiešaný oddiel – zmenu zavádzajú partneri z ÖBB. Ceny lístkov v špeciálnej zľave začínajú od 35 eur, avšak ceny sú dynamické a závisia od toho, v akom časovom predstihu si kupujete cestovný lístok a aký je v daný termín záujem kupujúcich.

Vlak bude premávať trikrát týždenne – v stredy, piatky a nedele zo Slovenska a vo štvrtky, soboty a pondelky späť zo Splitu. Sezóna potrvá až do 13. októbra 2025.

Lístky na vlak do Splitu si cestujúci môžu zakúpiť vo všetkých predajných miestach ZSSK s komplexným vybavením cestujúcich (KVC) alebo cez web OBB. Všetky aktuálne informácie o spoji, vozňoch a cenách nájdete na webovej stránke ZSSK – Split.

*Vlak bude vedený odklonom z Bratislavy-Nového Mesta so zastavením v stanici Bratislava-Petržalka z dôvodu pokračujúcich prác na elektrifikácii a modernizácii trate Bratislava hl. st. – Marchegg – Wien.

Od súmraku do Splitu

ZSSK odvezie cestujúcich a ich vozidlá pohodlne, ekologicky a bezpečne k Jadranu


ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).

ZSSK realizuje priemerne denne 1 818 vlakov, z toho v diaľkovej doprave 428 vlakov a v prímestskej a regionálnej doprave 1 390 vlakov. Zastavuje v 705 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2 872 kilometroch tratí na Slovensku.

Skip to content