Najdlhší drevený most, termálne kúpaliská a príroda lákajú hlavne v lete.
Slnko, leto, kúpačka a cyklistika. Vlakom ZSSK a bicyklom okolo Malého Dunaja. Po zmene dopravcu sme sa rozhodli otestovať, ako sa jazdí s ZSSK na južnej trati Bratislava Komárno. Rozhodli sme sa objaviť tie najkrajšie zákutia Malého Dunaja a popritom sa vyčvachtať v miestnych termálnych kúpaliskách, ktorými oplýva tento región neúrekom.
Bratislava Hlavná stanica, Nové mesto, Vrakuňa, Podunajské Biskupice,… Neúrekom je aj zastávok, kde sa dá na vlak v Bratislave nastúpiť.
Štartujeme na stanici Bratislava Nové Mesto. Nastupujeme medzi prvými a vyrážame, smer Dunajská Streda.
Dunajská Streda
Pre väčšinu výletníkov je Dunajská Streda spojená s termálnym kúpaliskom. THERMALPARK Dunajská Streda je jedno z najnavštevovanejších rekreačných stredísk južného Slovenska. V štyroch vnútorných a šiestich vonkajších bazénoch si môžte zaplávať i poležať v termálnej vode s teplotou do 39 °C.
Našim cieľom však nebola kúpačka ale cyklistické objavovanie krás Malého Dunaja.
Ak máte radi, čistú prírodu, romantiku a samotu, tak vysadnite na bicykel a objavte “genius loci” Klátovského ramena. Z Dunajskej Stredy sa tam dostanete pohodlnou 8 km asfaltovou cyklotrasou cez Malé Dvorníky a Klátov až ku Klátovskému mlynu.
Klátovský mlyn
Na brehu Klátovského ramena nájdete kultúrnu technickú pamiatku, vodný mlyn v Dunajskom Klátove. Na Malom Dunaji je viac vodných mlynov, napr. v Jelke, v Tomášikove I Kolárove, ale tento ma očaril najviac. Žiadne davy turistov, ticho, neskutočný kľud a pohoda.
Najkrajší pohľad na mlyn aj okolie objavíte z druhého brehu Klátovského ramena, z dreveného móla, tzv. výhľadne.
Klátovské rameno
Zažili ste už prírodné akvárium? Prírodná rezervácia Klátovské rameno nemá prameň, ani sa neodčleňuje od iného toku. Vyviera zo spodných vôd za obcou Orechová Potôň – Lúky, vďaka čomu sa vyznačuje vysokým stupňom čistoty.
Rameno dosahuje miestami hĺbku až 5 m a pri Klátove je k neuvereniu priezračné. Dva metre pod sebou vidíte plávajúce ryby aj celý vodný svet. Toto už nikde inde na Malom Dunaji zažiť neviete.
Je to územie európskeho významu chránené 3. stupňom ochrany.
Iba na krok od sútoku Klátovského ramena a Malého Dunaja nájdete menej známe termálne kúpalisko Topoľníky. Kto má rád kempovanie, hľadá kľud a nie davy, tu je na správnom mieste. Čapujú Bakalára.
Kolárovo
Po hrádzi až do Kolárova. “In the middle of the nowhere” Topoľníky sú posledná zastávka na občerstvenie. Potom bajkujete 22 km zemou nikoho. Žiaden bufet, žiadni ľudia. Iba vy, hrádza, Malý Dunaj, slnko a pekáč. V teplotách vyše 33 stupňov sme si jazdu skutočne užili. Ale presne toto sme predsa hľadali.
Kolárovo vás privíta krytým dreveným mostom, ktorý vedie ponad Malý Dunaj. Vďaka svojej dĺžke (86 metrov) je považovaný za jeden z najdlhších celodrevených riečnych mostov v Európe. Je to skutočná rarita a v rámci Slovenska narazíte na niečo podobné veľmi ťažko. Ale to je len začiatok.
Na druhej strane brehu nájdete unikátnu národnú kultúrnu pamiatku, plávajúci vodný mlyn. Inak posledný dochovaný na Slovensku.
Sútok Váhu a Malého Dunaja
Práve pri Kolárove končí Malý Dunaj. Vlieva sa do Váhu.
Odtiaľ vedie perfektná 24 km asfaltová cyklotrasa až do Komárna, k sútoku Váhu a Dunaja. Naozaj perfektná? Za celú cestu sme nenarazili ani na jeden bufet, tieň alebo sedenie. Čo je škoda. Nájdete tu však čarovné miesta.
Veľký Meder
Hoci sme sa tam nezastavili, nemôžeme opomenúť pri kúpačke Veľký Meder. V strede trasy vo Veľkom Mederi, medzi Dunajskou Stredou a Komárnom sú totiž ďalšie veľké termálne kúpele. Priamo vo Veľkom Mederi stojí aj vlak. Nabudúce cyklojazdu ukončíme možno práve tu.
Komárno
My sme však pokračovali po cyklotrase ďalej. Severozápadný slabý vietor nám do chrbta prial a ani sme sa nenazdali a stáli sme na zatopenej Dunajskej pláži priamo na sútoku Váhu a Dunaja.
72 km a neskutočné zážitky. Boli sme radi, že sme zliezli z bicyklov a pretiahli ubolené zadky. Ubytovali sme sa iba kúsok od termálneho kúpaliska v Komárne a znova sa namočili.
Dobrý tip: Po 17 hodine je zvýhodnené vstupné. Tri hodiny nám na skvelý cesnakový langoš, pár pív, tobogan a uvoľnenie nôh úplne stačili.
Vlakom ZSSK a bicyklom okolo Malého Dunaja
Cesta domov bola príjemnejšia než som očakával. Nebolo výnimkou že sme pred rokom prišli k vlaku, ktorý ani nevypravili. Náš vlak, ktorý štartoval o 9,40 bol krásne prázdny a štartoval načas.
Čo som však najviac ocenil, bol komfort a dostatok miesta pre bicykle. Cestovať s bicyklom na tejto trase so ZSSK naozaj nie je žiaden problém.
Ak si dám do súvisu ešte starosť o auto, akčný cyklo rádius a parkovanie, vlak jednoznačne nad autom vedie. Hlučnosť a pohodlie vo vagónoch bola tak príjemná, že som si ani neuvedomil ako tie dve hodiny uplynuli. Súpravy boli o poznanie pohodlnejšie ako tie predtým.
Na tejto trase si to tento rok ešte určite zopakujeme. Ak si chcete užiť leto, okúpať sa a pobicyklovať si, ideálne je sústrediť sa na zastávky Dunajská Streda, Veľký Meder a Komárno.
Ak bicyklujete a netrúfate si na dlhé jazdy, idete s deťmi alebo s rodinou, ukončiť jazdu môžte kdekoľvek. Vlak stojí na mnohých zastávkach.
Tipy na ubytovanie v okolí s najlepším hodnotením klientov Hauzi
Vlakové spojenia v tomto článku nemusia byť aktuálne. Pri vyhľadávaní aktuálnych vlakových spojení prosím navštívte: www.zssk.sk.