Naspäť na zoznam výletov

Cesta do okolia Košíc

Base image - 370723

Košice sa oplatí navštíviť na viac dní. Nielen pre samotné Košice, ale aj pre ich menej známe okolie. Čo sa oplatí navštíviť v Košiciach, sme spísali v 7 tipoch a čo na západ od nich si práve teraz predstavíme.

Lesopark Anička pre dospelých aj deti

Areál Anička v obci Ťahanovce je iba na skok z centra Košíc. Vedie k nemu cyklochodník popri rieke Hornád alebo vlak z Košíc. Je ideálnym miestom na piknik a prechádzky.

V lete sem zavítajú tenisti na kurty, športovci na ihriská a plavci na kúpalisko Ryba. Berú so sebou aj deti, ktoré tu čaká detský areál plný aktivít: minigolf, bludisko, nafukovacie hrady, zvieratká v mini ZOO alebo si môžu stavať hrady z piesku.

V lete sa tu prechádzajú rozprávkové postavy, premietajú rozprávky, hrajú divadelné hry a koncerty pre deti. Raj pre deti, čo poviete?

Prameň Anička

V lokalite nájdeme aj prameň Anička, ktorý miestni nazývajú Gajdovka. Má typickú síričitú vôňu, ktorá nejedného odradí. Najlepšie je ju piť čerstvú (a možno so zapchatým nosom). Pramení z hĺbky 30 metrov a každý mesiac ju poctivo kontrolujú, či je vhodná na pitie.

Prameň Anička – Gajdovka
Zdroj fotografie: https://kosice.dnes24.sk/galeria/pramen-anicka-je-v-prevadzke-89885/fotografia-1?articleId=360206

Kysak: turistická a horolezecká destinácia

Kysak je nenápadná dedinka pri Košiciach, v ktorej stoja aj rýchliky z Bratislavy. Okolie Kysaku ponúka hneď tri zaujímavé miesta na túry: za Kysackou jaskyňou, za ruinami Kysackého hradu alebo na Jánošíkovú baštu obľúbenú aj medzi horolezcami. (skalolezcami)

Naša prvá zastávka je Kysacká jaskyňa, iba 15 minút chôdze zo stanice. Ostala by možno dodnes skrytá, keby sa pri Kysaku neťažil kameň. Objavili vtedy chodbičky o dĺžke 72 metrov, ktoré vytvárajú malý labyrint. Aj keď kvapľovú výzdobu zničili ľudia, stále je obľúbená medzi netopiermi, kde vedľa seba v harmónii nažíva až 7 druhov.

Po návšteve jaskyne sa rozhodujeme, či sa vydáme na 3 hodinovú túru po lesných cestičkách k ruine Kysackého hradu alebo ku skale Jánošíková bašta.

Vyhráva Jánošíkova bašta odkiaľ je nádherný výhľad na celú dolinu so železničnou traťou. Vydávame sa smerom k futbalovému štadiónu, aby sme sa na prvej značke napojili na červenú turistickú značku.

Výstup na túto 45 metrov vysokú skalu zaberie približne 1 hodinu a 15 minút.  Odporúčame ju nielen turistom, ale aj skalolezcom.

Historický tunel v Margecanoch aj pre deti

Margecany ležia iba jednu zastávku rýchlika od Kysaku. So železnicou sú spojené od jej počiatkov na Slovensku a svedčí o tom aj zachovaná technická pamiatka – unikátny Margeciansky tunel z roku 1872. Je výnimočný tým, že takmer polovica tunela nemá obmurovku a steny tvoria iba surové skaly.

Margeciansky tunel
Zdroj fotografie: https://sk.wikipedia.org/wiki/Margeciansky_tunel#/media/S%C3%BAbor:Margeciansky_tunel_21_Slovakia_1.jpg

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že deti technická pamiatka baviť nebude. Opak je pravdou. Vytvorili z neho atrakciu pre deti a cestu k tunelu tu a tam osvecujú lampáše drevených trpaslíkov, ktorí najmenších sprevádzajú ku Svetlonoškovému domčeku – margecianskemu tunelu.

Chceli by ste ešte viac tipov kde v Košiciach a okolí zavítať? Prečítajte si našich 7 tipov pre Košice alebo kde môžete zažiť kúpanie v lese. Jediné na Slovensku.

Registrácia
Skip to content