Naspäť na zoznam výletov

Spišská Nová Ves: mesto zvonov a adrenalínu

Poľská provincia a najvýznamnejšia zvonolejáreň pre celé Uhorsko. Áno, správne, reč je o Spišskej Novej Vsi. Historické mesto posiate zvonmi od 14.storočia dnes žije moderné časy: dáva priestor svojím umelcom a remeselníkom a víta aj ľudí, ktorí hľadajú dobrodružstvo. Nasadáme na vlak z Košíc do Vydrníka, aby sme spoznali Spišskú Novú Ves.

Miesto prianí a 700 ročné zvony

Pri vstupe do mesta sa nad nami týči jedna z najvyšších stavieb Uhorska v 19.storočí – rímskokatolícky kostol. Nenecháme si ujsť výhľad na námestie spod najvyššie položenej zvonice na Slovensku. Najstarší zvon, umieračik, už neúnavne pracuje takmer 700 rokov, kedy ho odliali v slávnej dielni Majstra Konráda.

Aký veľký je kostolný zvon? To ideme zistiť na Miesto prianí. Okrem malého zvončeka, ktorým zazvoníme pri vyslovení nášho priania, na ňom stojí aj kostolný zvon z Markušoviec. Meria takmer jeden meter a odliali ho zvonoodlievari v Spišskej Novej Vsi na prelome 14. a 15. storočia.

Provinčný dom
Málokto vie, že Spišská Nová Ves spolu s ďalšími 13 mestami bola viac než 350 rokov poľskou provinciou. Zastupitelia provincií sa stretávali v provinčnom dome, ktorý dnes slúži ako Múzeum Spiša.

Zastavujeme sa pred fasádou a snažíme sa dešifrovať, čo tzv. Levočská brána symbolizuje. Zobrazuje vlastnosti, ktoré by mali mať vtedajší funkcionári mesta a provincie.

Provinčný dom
Autor: Ing.Mgr.Jozef Kotulič – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48293299

Netradičné lokálne umenie

Mesto nie je len o tradíciách, ale aj o ľuďoch, ktorí ho aktuálne tvoria. Spišská Nová Ves preto zriadila nielen Galériu umelcov Spiša, ale aj Galériu netradičných umení, kde sa dajú kúpiť kvalitné a netradičné suveníry od lokálnych tvorcov: ľudí so zdravotným znevýhodnením, remeselníkov a neprofesionálnych umelcov.

Jedno netradičné dielo v nej však nenájdeme. Musíme za ním do gréckokatolíckeho chrámu Premenenia Pána, kde sa kocháme novodobou mozaikou – jedinou svojho druhu na Slovensku. Vytvoril ju Kamil Dráb podľa školy otca Marka Rupnika z Centro Aletti v Ríme. 

Galéria umelcov Spiša
Zdroj fotografie: https://www.gus.sk

Tandemový zoskok s výhľadom až na hrad

Spišská Nová Ves je lákadlom aj pre dobrodruhov, ktorí milujú pocit z vyplaveného adrenalínu. V Spišskej Novej Vsi sa dá zažiť nielen tandemový zoskok, ale aj parašutistický 5-dňový kurz. Pri oboch je odmenou nekonečný výhľad na Vysoké Tatry, Slovenský raj, Kráľovu hoľu, historickú Levoču, Spišskú Novú Ves a dokonca aj na majestátny Spišský hrad.Spišská Nová Ves je už iba jednu zastávku vlakom od Slovenského raja a dve od Tomášovského výhľadu.

Autor úvodnej fotografie: Vladimír Ruček

Registrácia