Naspäť na zoznam výletov

Hrad, kostolík a tiesňava len na skok od vlaku

Vlaky ponúkajú nepreberné množstvo možností na spoznávanie histórie a prírodných krás Slovenska. A hustota železničnej siete tomu len napomáha. Viaceré pamiatky sú viditeľné i z okna vlaku. Ale určite lepšie je ich priamo navštíviť. Tentokrát sa na jedno z takých miest vydáme. Konkrétne na Považie do stanice Trenčianske Bohuslavice.

Ako prvý sa na vás usmeje hrad Beckov. Vidieť ho už zo stanice, no zatiaľ nie je odtiaľ priamo dostupný, keďže chýba premostenie rieky Váh. V tom prípade odporúčame vystúpiť v ďalšej stanici Nové Mesto nad Váhom. Stade sa dá k hradu dostať peši, na bicykli, či autobusom.

Na pohľad vzdialenejšie, no predsa dostupnejšie, sú románsky kostolík v Haluziciach a tunajšia tiesňava. Kostolík po vystúpení z vlaku priamo nevidno, zaregistrujete ho po prejazde stanicou. Dá sa sem dostať viacerými spôsobmi. Turistický rázcestník pri stanici Trenčianske Bohuslavice vás navedie na správnu cestu, potom už len stačí sledovať turistické značenie. Ak sa vydáte po zelenej značke, v najvyššom bode natrafíte aj na rozhľadňu Hájnica. Je odtiaľ skvelý výhľad aj na vzdialenejšie hrady. Napríklad Trenčiansky, Beckov a Tematín.

Pod rozhľadňou ako na dlani máte haluzický kostolík. Už len stačí zísť, zostúpiť z kopca a ste pri jednom z najstarších kostolíkov na Slovensku (13. storočie). Aj odtiaľ je pekný výhľad do kotliny, cez ktorú prechádza trať 120 z Bratislavy do Žiliny a ďalej do Košíc. Viditeľné sú tiež vlaky prechádzajúce okolo hradu Beckov.

Tento románsky kostolík postavili už v 13. storočí. (Zdroj: Matúš Vavrek)

Pod kostolíkom sa skrýva Haluzická tiesňava pomenovaná po Haluzickom potoku. Ten preteká cez celú tiesňavu. Samotné údolie je prírodno-technickou pamiatkou. Okrem rozmanitej fauny a flóry tiesňavu dotvárajú kaskády mini hrádzí. Viac sa o nich dozviete na značenom náučnom chodníku. Najkratší a najjednoduchší prístup sem je cez obec Štvrtok, zo stanice poľnou cestou, ktorá vedie popri trati. Z bezpečnej vzdialenosti tak môžete pozorovať vlaky uháňajúce „o stošesť-desiat“.

Železničná trať vedie cez kopec Turecký vrch. Kedysi ho trať obchádzala, no po modernizácii sa už tu nachádza tunel s rovnomenným názvom. Vstup do tunela je síce zakázaný, no v blízkosti stojí nadjazd. Z neho je na tunel parádny výhľad a zároveň zážitok pozorovať vlaky ako na modelovej železnici. Taktiež je možné sa prejsť po stopách starého úseku trate. Okrem železničného spodku sú stále viditeľné rôzne traťové objekty. V súčasnosti slúži ako úniková cesta z tunela.

Vydajte sa aj vy #vlakomnavylet a objavujte krásy Trenčianskeho kraja.

Registrácia