Naspäť na zoznam výletov

Michalovce: Cyklovýlet za kúpaním v jazerách aj v lese

Michalovce sú známe svojou legendou o Bielej pani, pozorovaním nočnej oblohy priamo z kupoly a tvorbou impresionistického maliara Jozefa Teodora Moussona. Je to od nich na skok k Zemplínskej šírave, k Vinianskemu jazeru aj na lesný kúpeľ. 

Preto do vlaku z Košíc berieme aj bicykle a vyrážame za osviežujúcim dobrodružstvom – kúpaním v jazerách a v lese.

Najlepšie strediská na Zemplínskej šírave

Jedna z michalovských cyklotrás vedie k vodnej nádrži Zemplínska šírava. Vybrať si môžeme z mnohých kvalitných stredísk. Medzi tie najznámejšie patrí Biela hora, Hôrka (Slnečný lúč), Medvedia hora, Kaluža, Kamenec, Klokočov a Paľkov.

Ponúkajú veľa spôsobov, ako využiť voľný čas: windsurfing, vodné lyže, vodné bicykle, tenisové kurty, volejbal aj minigolf. Na svoje si prídu aj deti na detských ihriskách a tobogánoch.

Zemplínska šírava
Zdroj fotografie: sirava.sk

Vinianske jazero a hrad

Zo Zemplínskej šíravy smerujeme k dedinke Vinné. Zaujíma nás, ako pokročili práce na Vinianskom hrade a tiež by sme radi vyskúšali lesný kúpeľ. Jediný na Slovensku.  

Hrad rekonštruujú dobrovoľníci tradičnými technikami a postupmi. Zaujalo nás, že dobové sú nielen techniky, ale aj oblečenie pracovníkov. Hrad má vlastného kastelána, ktorý sa ochotne stará o návštevníkov.

Pokračujeme k Vinianskemu jazeru, ktoré leží v objatí dvoch vrchov.  V lete je obľúbeným miestom na oddych, kúpanie, člnkovanie aj rybolov a v zime sa využíva na korčuľovanie a bežkovanie.

Vinianske jazero
Autor fotografie: Jozef Kotulič

Jediné kúpanie v lesnej atmosfére na Slovensku

Neďaleko jazera prebiehajú aj jediné lesné kúpele na Slovensku v sprievode lesného terapeuta. Myšlienka kúpeľa v lesnej atmosfére pochádza z Japonska, kde sa nazýva shinrin yoku a je veľmi obľúbený. Lekári ho dokonca predpisujú ako súčasť liečby. 

A v čom sa to vlastne kúpeme? Aj keď ich nevidíme, lesný vzduch je naplnený fytoncídmi, ktoré stromy produkujú na komunikáciu a ochranu pred vírusmi, hubami a hmyzom. 

Pomocou terapeuta stišujeme myseľ a spájame sa cez zmysly s prírodou, vďaka čomu môžeme precítiť všetko, čo les ponúka. Liečivé účinky lesného kúpeľa dnes rozoznáva aj veda, napr. znižuje srdcovú frekvenciu, hladinu stresových hormónov, zlepšuje koncentráciu aj kvalitu spánku. Tak schválne, kedy ste boli naposledy v lese?

Registrácia