Naspäť na zoznam výletov

Ilava: Lesné vodopády a kostol, kde sa posväcujú bicykle

Boli ste už v Ilave? My vás dnes do Ilavy zoberieme na ekologický výlet: vlakom a potom na bicykloch spoločne objavíme jej pestré okolie.

Začnime teda tým najnezvyčajnejším. Posvätenie bicykla sa koná iba raz za rok ako súčasť cyklistickej púte. No kostolík Pominovec, v ktorom obrad prebieha, nájdeme osamotený uprostred poľa celoročne. Ideme za ním kvôli jeho fotogenickosti a najmä genius loci približne 8 km z Ilavy.

Ďalšie miesto, ktoré má svoj osobitý charakter je Dubnický kaštieľ s priľahlým anglickým parkom (cca 7 km od Ilavy). A práve do tohto parku sa uberáme, okrem kaštieľa chceme vidieť ešte jednu zaujímavú stavbu: kamenné bludisko pripomínajúce grottu (prírodnú jaskyňu) s drevenou vyhliadkovou vežou.

Dračia studňa s lesnými vodopádmi

Môžeme sa oprávnene pýtať, hovoríme o studni alebo vodopádoch? Pravda je niekde uprostred.  Hovoríme o národnej prírodnej pamiatke – najväčšom penovcovom výtvore v Bielych Karpatoch. Je akýmsi fosílnym záznamom o faune a flóre z poslednej doby ľadovej. 

Počas teplejších mesiacov cez previsy tečie voda a vytvára vodopády, kým v zime zamŕza na ľadopád s cencúľmi.

Nachádza sa v Bolešovskej doline (asi 13 km od Ilavy) na náučnom chodníku Bolešov-Krivoklát, ktorý meria 8,2 km s prevýšením 200 m a má až 12 stanovíšť.

Zrúcanina hradu Vršatec

V Bielych Karpatoch nájdeme aj zrúcaninu hradu Vršatec, ktorý stojí na Vršatských bradlách, iba 12 km od Ilavy. Najkrajší výhľad sa nám naskytne z bradla Chmeľová, a preto odporúčame navštíviť nielen zrúcaninu, ale aj turistický okruh okolo bradiel. A nezabudnite si loptu – medzi bradlami je ukryté futbalové ihrisko. 

Hrad Vršatec
Autor: Prazak – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1025984

Hrad Košeca a turistika na vrch Vápeč

Na opačnej strane od Ilavy, asi 8km, leží Košecké Podhradie, malé aj veľké, a medzi nimi, na zarastenom kopci stojí pár múrov kedysi významného hradu Košeca. Tak významného, že na ňom chceli počas stavovských nepokojov uväzniť kráľa. A práve to spečatilo osud hradu – cisárske vojsko ho poctivo búralo celý rok. 

Nenáročnú prechádzku zvládne každý a odmení nás nádherným výhľadom na dediny aj okolité kopce. Tu sa však krásne výhľady končiť nemusia. 

My pokračujeme na vrch Vápeč nazývaný aj Strážovský Rozsutec. Vedú naň modrá aj červená turistická značka z Hornej Poruby. Pri dobrom počasí je z vrcholu možné toho vidieť naozaj veľa: Považský Inovec, Biele Karpaty, Javorníky, Súľovské vrchy, časť Malej a Veľkej Fatry, pohorie Vtáčnik, Pohronský Inovec a Tribeč.

Vrch Vápeč
Registrácia