Železničku postavili na prepravu dreva. Keď sa začalo prepravovať autami, zachránili ju miestni.
Po Čiernohronskej železničke sme sa previezli už niekoľko krát. Naposledy minulý rok, keď sme oddychovali medzi Kráľovou hoľou a Poľanou. Je to ozaj zážitok, od neuveriteľného prejazdu parnou lokomotívou krížom cez futbalový štadión, až po lesnícky skanzen Vydrovo, v ktorom deti určite zabudnú na svoje mobilné aplikácie. A o tom, že to deti baví nás presvedčuje i stále vyššia návštevnosť tejto (inak turisticky dosť zaznávanej) lokality.
Aj preto sme v tomto roku privítali ústretový projekt ZSSK:
Mladý cestovateľ – Čiernohronská železnica
Pamätáte si na Jakubiskov film Nevera po Slovensky? S budovaním Čiernohronskej železnice sa začalo v roku 1909 s cieľom prepravy dreva. Keď sa drevo začalo prepravovať automobilmi, úzkorozchodná železnička postupne stagnovala. Zachránila sa len vďaka nadšencom a miestnym dobrovoľníkom. Dnes poskytuje turistické jazdy počas letnej sezóny a je jedinečným lákadlom pre celé okolie Dobrovočského pralesa vo Veporských vrchoch. Vlak premáva v úseku Chvatimech – Čierny Balog a Čierny Balog – Vydrovo.
Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline približne 1.5 kilometra od Čierneho Balogu. Je tvorený 3 km dlhým náučným chodníkom „lesného času”, na ktorom nájdeme viac ako 70 zaujímavých stanovíšť s tematikou histórie, súčasnosti ale aj budúcnosti lesníctva. Za vstup do lesníckeho skanzenu sa v sezóne platí iba symbolické vstupné. Je prístupný i mimo sezóny.
Najatraktívnejší je však práve príchod Čiernohronskou lesnou železnicou, ktorá vás z Hronca alebo z Čierneho Balogu privezie priamo na zastávku Vydrovo – Skanzen.
Skanzen návštevníkom na viac ako 4 km dlhom náučnom chodníku ponúka oddych, poučenie, zábavu i množstvo vystavených exponátov. Súvisia s prácou lesných robotníkov. Nechýba horáreň, kaplnka, dočasné príbytky a prístrešky, maringotky, mechanizmy a zariadenia využívané pri ťažbe dreva, parná lokomotíva so súpravou vozňov, no i vodná píla, lesná škôlka a edukačné centrum. Správa skanzenu sa nachádza pri vchode do areálu, kde je zastávka železničky a parkovisko, stánky s občerstvením, infocentrum s predajom suvenírov, amfiteáter a detské ihrisko. Zastávky obsahujú informačné tabule v slovenskom a anglickom jazyku a vedomosti preverujú náučné tabuľky s hádankami.
Rozhodli sme sa nechýbať a zorganizovať aj pre vás v lete jeden turnus.
Ak máte malé deti a radi by ste sa s nami poprechádzali v krásnej prírode Veporských vrchov prihláste sa na event, ktorý plánujeme začiatkom letných prázdnin. S najväčšou pravdepodobnosťou ho spojíme aj s následným výstupom na Muráň.
Kombinovaný lístok ZSSK pre deti platí 3 dni a stojí 5€. Máte tak pred sebou príležitosť užiť si s deťmi nádherný víkend. Pridáte sa k nám?
Vlakové spojenia v tomto článku nemusia byť aktuálne. Pri vyhľadávaní aktuálnych vlakových spojení prosím navštívte: www.zssk.sk.