Naspäť na zoznam výletov

Vlakom na výlet do Šurian a okolia

Šurany ležiace medzi Novými Zámkami a Nitrou majú bohatú históriu. Dejiny mesta siahajú až do praveku, o čom vypovedajú nálezy z archeologickej lokality Zámeček – Slovenská Trója v mestskej časti Nitriansky Hrádok (v minulosti „Várad“). Uprostred Nitrianskeho Hrádku sa nachádza pamätník so zväčšenou sochou Hrádockej venuše zvanej Magna Mater. V rokoch 1993 – 2009 bola vyobrazená na slovenskej dvojkorunovej minci. Popri populárnej Slovenskej Tróji prechádza Ponitrianska cyklomagistrála, ktorá vedie po hrádzi rieky Nitra. V miestnom Kultúrnom dome na Nitrianskom Hrádku (Hlavná ul.) sa nachádza „Váradská pamätná izba“, kde návštevník nájde fotovýstavu z bývalých archeologických výskumov a ľudovú kultúru obce.

V samotných Šuranoch stál v priebehu 15. až 18. storočia hrad. Pevnosť dlhé roky odolávala osmansko-tureckým  nájazdom, až napokon jeho osud spečatili stavovské povstania. Tu sa v roku 1609 narodila dodnes uctievaná barónka Žofia Bosniaková, známa svojou dobrosrdeč­nosťou. Z hradu dnes nič nezostalo, ale barónkinu sochu nájdeme pred Cirkevnou ZŠ na námestí. Šurany boli preslávené mlynárstvom, kvalitnou múkou, ale aj cukrovarom, ktorý nepretržite fungoval 148 rokov a patril k najslávnejším v republike. 

Dominantou mesta je farský kostol svätého Štefana prvomučeníka s dvojicou monumentálnych barokových veží. Kostol v sebe skrýva najväčšiu oltárnu vitráž na Slovensku. Súbežne za kostolom a v blízkosti nášho ubytovania stojí ortodoxná syna­góga z roku 1916. V tejto národnej kultúrnej pamiatke sa dnes nachádza Mestské múze­um Šurany, ktoré mapuje bohaté dejiny tohto mesta.  

Na južnom konci námestia stojí barokový stĺp so sochou Panny Márie z 18. storočia ako pamiatka na morovú epidémiu.

Na vý­chodnom okraji mesta je prírodná rezervácia Čierna voda s výskytom vzácnej leknice žltej. Na rybolov a rekreáciu slúži prírodné štrkovisko Tona.

V priestore Obchodnej akadémie (Nám. Hrdinov) nájdete sochu gen. Milana Rastislava Štefánika. Pôvodná socha bola postavená v roku 1934, zlikvidovaná bola na začiatku 50. rokov. Autorom súčasnej sochy je akad. sochár J. Pospíšil. Socha je považovaná za symbol slobody a Slovákov na južnom Slovensku. 

Mesto Šurany je dôležitou železničnou križovatkou. Priamymi vlakmi sa dostanete do Bratislavy, Nových Zámkov, Nitry/Trnavy/Prievidze, Banskej Bystrice či Košíc. Osobnými vlakmi sa môžete vybrať spoznávať okolité zaujímavosti do Komjatíc, Mane či Podhájskej.

Historický park s mohutnými platanmi nájdeme aj v Komjaticiach. Z prírodných lokalít je dôležité Chránené vtáčie územie Žitavský luh, po ktorom Vás prevedie náučný chodník a nájdete tu aj vyhliadkovú vežu.  

Pre milovníkov pamiatok a histórie je atraktívna zrúcanina pavlínskeho kláštora Mariánska Čeľaď, medzi obcami Podhájska a Čechy. 

Mariánska Čeľaď
Autor: Peter Pogány – https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2596508

Pre milovníkov relaxu a kúpania je v okolí Šurian niekoľko možností, napríklad Termálne kúpalisko a Wellness Podhájska či Štrand Nové Zámky.

Autor titulnej fotografie: Bojars

Registrácia