Naspäť na zoznam výletov

Trenčín: 20 vrcholov a fajky z morskej peny

Chodíte radi do Trenčína na festival Pohoda alebo hokejové zápasy? V tomto článku nájdete dôvodov oveľa viac. Trenčín leží na brehu Váhu, v ktorom sa dá v lete príjemne osviežiť a vedie tade aj Vážska cyklomagistrála. Môžeme sa teda do Trenčína priviesť vlakom aj s bicyklom a spoznávať okolie po celý čas na čerstvom vzduchu.

Fajky z morskej peny a Moserov porcelán

Najznámejšou dominantou je Trenčiansky hrad, ktorý sa hrdo vypína na hradnej skale s nápisom od Rimanov, priamo nad centrom mesta. Kúsok od skaly, na začiatku starého mesta, je krásny neskorobarokový Župný dom. Ukrýva v sebe Trenčianske múzeum, ktoré svojimi netypickými objektami určite nenudí.

Nájdeme v ňom netypické objekty ako fajky z morskej penyúle v tvare ľudského tela a vzácne ľudové maľby na skle. Sklo je v župnom dome téma aj vďaka zbierke svetoznámeho skla a porcelánu značky Moser z obdobia 1870-1920, pre ktoré je typické červené sfarbenie. 

Katov dom a Trenčiansky hrad

Cestou na hrad uličkami (núka sa ešte alternatíva po Farských schodoch a lesopark Brezina) sa zastavujeme v Katovom dome. Dodnes nie je isté, či tu niekedy kat býval no súčasná expozícia nám svet mestského kata a mešťanov svedomito predstavuje. 

Trenčiansky hrad je jeden z najlepšie obnovených hradov na Slovensku. Na hrade sa pravidelne konajú rôzne kultúrne udalosti od koncertov, cez divadelné predstavenia až po súboje a remeslá. Z Matúšovej veže je krásny výhľad na celé Považie. Nezabudneme ešte na rotundu so štvorlístkovým pôdorysom – jedinú na Slovensku. 

Pod hradom, v areáli farského kostola sa nachádza Karner sv. Michala. Čo je to ten karner? Na pohľad nenápadná gotická stavba, slúžila kedysi ako kostnica. A ako to už počas vojny býva, tak sa aj počas tureckých vpádov zmenila na zbrojnicu. Odlievali v nej aj gule. Dnes kombinuje oba svety a na prízemí aj v podzemí je stále expozícia zbraní a sakrálnych predmetov. 

Katov dom

Umenie v galérii M. A. Bazovského

Trenčín odjakživa priťahoval umelcov z celého Slovenska, preto sa presúvame do galérie M. A. Bazovského, kde nájdeme rozsiahlu kolekciu diel nielen tohto autora, ale aj takých zvučných mien ako Ladislav Medňanský, Teodora Moussona, Huga Grossa, Jozefa Holoubka a ďalších. Galéria pravidelne organizuje aj kreatívne aktivity pre verejnosť, preto sa oplatí pozrieť pred návštevou ich program. 

Z Trenčianskeho kraja pochádzal aj významný politik – prvý predseda Slovenskej národnej rady J. M.  Hurban. V Kúrii Ambrovec v Beckove sa zoznámime s jeho životom, s nálezmi z Beckovského hradu a bytovou kultúrou šľachtických sídel z 19. – 20. storočia. 

Galéria M. A. Bazovského
Autor fotografie: Ladislav Luppa – Vlastné dielo, CC BY-SA 4., https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41116497

Električkou do kúpeľov

Ďalším zaujímavým tipom na výlet z Trenčína je kúpeľné mesto Trenčianske Teplice, vzdialené iba 14,6 km. Nachádzajú sa v nich kvalitné kúpele, kúpalisko so saunovým svetom na úpätí lesa, ktorý plynule prechádza do kúpeľného parku s jazerom, kde sa schováme pred horúcimi dňami na pikniku alebo na prechádzke. 

V lete sa do nich môžeme priviesť z Trenčianskej Teplej netradične – električkou. Toto historické prepojenie kedysi fungovalo pravidelne, teraz ju vypravujú asi raz za mesiac počas špeciálnych dní a letných víkendov.  

Riadna túra na Považský Inovec

Asi 23,8 km od Trenčína smerom na Bánovce nad Bebravou sa rozprestiera pohorie Považský Inovec, ktoré ponúka rôznorodé turistické trasy. Jednou z nich je aj výstup na jeho najvyšší vrchol Inovec. Z Trenčína jazdí lokálny vláčik cez scénické zákutia dediniek, polí a okraje lesov. Vystupujeme v Trenčianskom Jastrabí.  

Túra tam a späť zaberie asi 5,5 hodiny po prevažne asfaltovej ceste. Berieme so sebou dostatok vody a iba niečo malé na zahryznutie, pretože pod vrcholom sa nachádza chata s kvalitným tradičným jedlom. 

Na vrchole je 22 metrov vysoká vyhliadková veža, z ktorej si užívame pekný výhľad do okolia.  A keď sa už rozprávame o vrcholoch, čo tak si dať rovno 20?

Výzva 20 vrcholov

Ako lepšie spoznať región ako po svojich? Či už na bicykli alebo pešo. Nadšenci pravidelne uverejňujú výzvu Vrchárska koruna Trenčianska pre turistov, cyklistov aj hendikepovaných. Aké sú podmienky? Od apríla do novembra zdolať 20 vrcholov (pre hendikepovaných 5) v Trenčianskom kraji a urobiť si na nich selfie. Pozrite si zoznam vrcholov. Trenčín a okolie sú bohaté na aktivity, takže sa tam nebudete nudiť, ak sa rozhodnete aj pre predĺžený víkend.

Registrácia