Naspäť na zoznam výletov

Hobitie vínne pivničky a lanový most

Aj tie najodľahlejšie oblasti našej krásnej krajiny sú prepojené našimi vlakmi. Vlak z Košíc až do Čiernej nad Tisou prechádza cez nenápadné dedinky a obce, ktoré si vďaka svojej odľahlosti zachovali autentický ráz a tradície. 

Nájdeme tu kvalitné víno, bohatú spleť tufových pivničiek ako na Tokaji, starodávny kamenný most, nezvyčajné tradičné festivaly, pieskové pláže na rieke Tisa aj nedotknutý Latorický luh – lužný les okolo rozvetvenej rieky Latorica, ktorý je medzi miestnymi obľúbeným miestom na cykloturistiku.

Hobitie vínne pivnice v Malom Horeši

Vezieme sa vlakom cez Veľký Kamenec, na ktorý dohliada hrad (alebo skôr jeho ruiny) a pokračujeme priamo do dediny Veľký Horeš, ktorý je iba prechádzku vzdialený od svojho menšieho brata – dediny Malý Horeš. 

Síce sa volá malý, ale počtom vínnych hobitích pivničiek vytesaných do tufu je najväčší v celom Medzibrodroží. Nachádza sa v ňom neskutočných 340 pivničiek, do ktorých sa dá vojsť cez 83 portálov. 

Čarovné prostredie dotvára národná prírodná rezervácia s vahadlovou studňou a v jarnom období zakvitnutou lúkou plnou poniklecov.

Dozvedáme sa, že mať takú vínnu pivničku sa oplatí hneď z niekoľkých dôvodov. Bežne sa využívajú na dozrievanie vína, no v dávnych dobách slúžili aj ako úkryty pred Tatármi. No a dnes sa v nich konajú mnohé kultúrne podujatia.

Tie najznámejšie sú podujatia Vôňa agátu, Deň otvorených pivníc či Medzibodrožský kultúrny festival. Nás zaujali aj citarové vystúpenia sprevádzané degustáciou lokálnych vín a typického koláča – horešského beleša. A keďže tu žijú Slováci a Maďari bok po boku v harmónii, niekde ochutnáte horešský beleš a inde géresi béles.

Zdroj fotografie: https://www.keturist.sk/info/tipy-na-vylety/vinna-turistika/vychodoslovenska-vinohradnicka-oblast/malohoresske-vinne-pivnice/

Básnik v Sennyeyovskom kaštieli

V Bieli stojí čiastočne zrekonštruovaný kaštieľ po László Sennyeym z roku 1781, ktorý po rekonštrukciách nesie prvky rokokovo- klasicistickej architektúry. V kaštieli sú dve výstavy – jedna sa venuje rodine Sennyeyovcov a druhá svetovému básnikovi Sándorovi Petőfimu. 

Okrem histórie a kultúry si vychutnávame prechádzku v anglickom parku pod vetvami viac než storočných jaseňov a platanov. Z Bielu sa môžeme na bicykli vydať dvoma smermi: buď do Lelesu za gotickým mostom a starobylým kláštorom alebo za soľným domom vo Veľkých Trakanoch. Ako prvý navštívime historický Leles.

Najstarší kamenný most bez rieky

Zastavujeme sa hneď na okraji obce pri gotickom Moste sv. Gottharda ešte zo 14.storočia, ktorý je jeden z najstarších zachovaných kamenných mostov na Slovensku. Romantický most s klenbami, pod ktorými kedysi stála aj socha svätca, prepájal brehy dnes už mŕtveho ramena rieky Tisa.

Most svätého Gottharda
Zdroj fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lelesz,_Szent_Gotthárd_híd.JPG

Soľný dom a súťaž v šúpaní kukurice vo Veľkých Trakanoch

Veľké Trakany boli v minulosti dôležitý dopravný uzol pri preprave soli. Stojí v nich bývalý soľný úrad, ktorý bol zároveň prístavom pre lode a plte naložené soľou z Východných Karpát. V soľnom dome sa zoznamujeme s miestnym spôsobom života, ťažbou soli v minulosti, ale aj unikátnym pastierskym umením.

Každý rok sa tu koná aj Svätomartinský festival Liba Galiba s nezvyčajnými, tradičnými súťažami: vo varení husaciny, šliapaní kapusty, driapaní peria, varení lekváru či v šúpaní kukurice na rýchlosť. Na jarmoku predávajú lokálne špeciality a domáce výrobky vrátane vín a páleniek.

Slivkové dni a pieskové pláže v Malých Trakanoch

Ďalší jedinečný tradičný festival sa koná v pohraničnej dedinke Malé Trakany. Septembrové Slivkové dni udržiavajú tradíciu spracovania slivkovej úrody – varí sa slivkový lekvár a slivkové dobroty pripravené na otvorenom ohni, remeselníci predávajú svoje výrobky, hrá folklórna hudba a deti sa môžu zahrať v tvorivých dielňach.

Slováci, Maďari aj Ukrajinci sem radi zavítajú aj počas leta na pieskové pláže na brehu rieky Tisa. 

Lanový most pre cyklistov

Posledná vlaková zastávka je Čierna nad Tisou, ktorá je v tesnom susedstve s lužnými lesmi rieky Latorica. Sadáme na bicykel a vydávame sa do prírodnej rezervácie Latorický luh, ktorý ukrýva lanový most ako z dobrodružného filmu. Meria 50 metrov, a aj keď na pohľad vratký, bezpečne prepája Boťany a Ptrukšu už od roku 1968. 

Výlet vlakom po odľahlých dedinkách má čo ponúknuť každému: milovníkom histórie, umenia, tradícií, prírody aj kvalitného vína. Zaujímavé miesta sú z vlakových zastávok ľahko dostupné buď pešo, alebo na bicykli. 

V regióne nájdeme aj kvalitné tokajské víno a plavby po rieke Bodrog. Ktorá vlaková zastávka je k nim najbližšie? Dočítate sa v našom článku.

Lanový most Latorica
Autor fotografie: Monika Šujanová Kotianova / https://domalenka.sk/atrakcie/lanovy-most-cez-latoricu
Registrácia