Gemer je región prebytku. Prebytku prírodných a historických krás. Či už je reč o Muránskej planine, Slovenskom krase, pamiatkach (aj technických) rodiny Andrássyovcov, Gemer má vždy čo ponúknuť. Spoznajte ho letnými vlakmi.
My začíname náš výlet vlakom vo Zvolene smerom do Košíc a berieme aj bicykel, pretože táto trasa ponúka veľa kvalitných cyklovýletov.
My sme si vybrali cyklomagistrálu Slovenský kras 029 – 180 km okruh cez unikátnu prírodnú oblasť plnú jaskýň, podzemných jazierok, tiesňav a kaňonov. Najbližšia vlaková zastávka je Plešivec a na bicykli sa tak dostaneme ku najkrajším miestam Slovenského krasu:
- jaskyniam: Gombasecká, Domica, Silická ladnica
- prírodným úkazom: Kečovské škrapy, Zádielská tiesňava, Hájska dolina
- zrúcaninám: Turniansky hrad, hrad Krásna Hôrka, vodný hrad v Štítniku, zrúcaniny hradu v Plešivci
- vzácnym kostolíkom: husitský kostolík v obci Lúčka, katedrála v Rožňave, gotické kostoly v Štítniku a v Plešivci.
Cyklomagistrála vedie aj ku kaštieľu Betliar, alebo rýchlejšie vlakom do Rožňavy a odtiaľ autobusom či bicyklom.
Banícka Rožňava
Centrom Gemera je mesto Rožňava s námestím plným starých meštiackych domov, ktorým uprostred dominuje Strážna veža. Panoramatický výhľad na celú Rožňavskú kotlinu z veže stojí za to. Dávno v minulosti tento výhľad plnil aj inú, dôležitú úlohu – varoval miestnych pred útokom Turkov. Nie tak dávno Rožňavčanov živila najmä ťažba a spracovanie nerastných surovín, a preto v meste nájdeme banícke múzeá a galériu. Banícky priemysel kedysi ovládala rodina Andrássyovcov, po ktorej zostalo veľa pamiatok, vrátane honosného sídla v Betliari.
Exotika v kaštieli Betliar
V Betliari sa nachádza luxusný kaštieľ rodiny Andrássyovcov, ktorá mala na tú dobu nezvyčajnú záľubu – cestovanie. V 19.storočí precestovali Áziu, Afriku aj Ameriku, a preto v Betliari nájdeme azda aj trochu neočakávane bohatú zbierku historických exotických predmetov, napríklad výzbroj samuraja.
Rodinu si v regióne veľmi vážili, a kým iné sídla podľahli rozkrádaniu pri zmenách režimu, toto zostalo nedotknuté presne tak, ako si ho rodina zariadila. Nevieme sa vynadívať aj na obrovskú knižnicu, ktorá pokrýva celé steny od zeme až po strop s 15-tisíc knihami.
Opúšťame múry kaštieľa a spoznávame zákutia anglického parku okolo kaštieľa, ktorý plynule prechádza do lesa. Andrássyovci si na ňom dali záležať a naplnili ho hravými prvkami, napr. kamenným vodopádom s grottou (jaskyňou) pre ľadové medvede a štvorlístkovou fontánou s okrídlenou sochou Psyché.
Dionýz Andrássy bol aj vášnivý zberateľ umenia. Jeho zbierka francúzskych a nemeckých diel bola tak veľká, že pre ňu vytvoril samostatne stojacu obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí. Výstavná sieň v tvare kríža s unikátnou presklenenou strechou slúži aj dnes na výstavy a kultúrne podujatia. V obci stojí aj ich mauzóleum. Do Krásnohorskeho Podhradia premávajú autobusy z Rožňavy aj z Moldavy nad Bodvou.
A práve do Moldavy pokračujeme vlakom z Rožňavy.
Múzeum vína a prvá receptúra samotoku aszú
Vedeli ste, že prvá receptúra na výrobu tokajského samotoku „aszú“ pochádza z Moldavy? A bola tak dobrá, že sa podľa nej vyrába dodnes.
Svedkom vínohradníckej tradície sú aj unikátne trojposchodové tufové pivnice s klenbami, v ktorých sa skladovalo víno a plodiny. Zachovalo sa ich iba pár a jednu z nich môžeme navštíviť, pretože v nej sídli Múzeum vína.
Pohľad do minulosti, konkrétne remeselníckej ponúka aj typický abovský dom – nájdeme tu kompletne vybavenú kováčsku dielňu z 19. storočia. Okrem kováčskeho remesla sa tu môžeme zoznámiť s nástrojmi obuvníkov, klobučníkov, krajčírov a medovnikárov.
Okolie Moldavy ponúka veľa pekných cyklovýletov, napr.:
- Jasovskú jaskyňu a Jasovskú vyhliadku (9,7 km),
- Šugovské jazerá (16 km),
- múzeum kinematografie v Medzeve (12,73 km),
- Hájske vodopády (14,2 km).